Ultradźwięki

Ultradźwięki są to fale akustyczne (dźwiękowe) o częstotliwości przekraczającej próg słyszalności ucha ludzkiego.

Dźwięki słyszane przez zdrowego człowieka składają się z drgań mieszczących się w granicach od 16 do 20 000 Hz. Drgania o częstotliwości poniżej 16 Hz nazywane są – infradźwiękami, a powyżej 20 000 Hz – ultradźwiękami. W ostatnich latach obserwuje się duże zastosowanie ultradźwiękami w kosmetologii, jak i w dziedzinach pokrewnych. Po zabiegach z ich zastosowaniem obserwujemy korzystny wpływ zarówno na wygląd i strukturę skóry twarzy, jak i ciała. Mamy również możliwość łączenia terapii ultradźwiękowej z innymi zabiegami pielęgnacyjno – leczniczymi.

 

Biologiczne działanie ultradźwięków

Zmiany miejscowe – pierwotne

 • działanie mechaniczne
 • kawitacja
 • wibrowanie akustyczne
 • mikromasaż
 • działanie termiczne
 • działanie fizykochemiczne zapoczątkowanie transportu konwekcyjnego

 

Zmiany wtórne

Działanie ultradźwięków na tkanki

Czynniki fizyczne Skutki biologiczne Działanie kliniczne
Zmienne ciśnienie fali Polepszenie mikrokrążenia Zmniejszenie bólu
Ciśnienie Fali Wzrost przepuszczalności Błon komórkowych Zmniejszenie stanu zapalnego
Zmiana energii kinetycznej na ciepło Przyśpieszenie przemiany materii Zmniejszenie napięcia mięśni
Kawitacja Usuniecie obumarłych komórek Oczyszczenie skóry
Fale stojące Zmniejszenie kwasowości tkanek Przyśpieszenie regeneracji

 

Wskazania do stosowania ultradźwięków w kosmetologii

 • skóra zanieczyszczona
 • cellulit
 • blizny rozstępy
 • zmarszczki
 • przebarwienia skóry
 • przygotowania do operacji plastycznej

 

Przeciwwskazania do zabiegów ultradźwiękami

 • Nowotwory i stany po ich operacyjnym usunięciu
 • Ostre procesy zapalne i stany gorączkowe
 • Ciężki stan ogólny i wyniszczenie organizmu
 • Niewydolność krążenia i zaburzenia rytmu serca
 • Zakrzepowe zapalenie żył
 • Rozrusznik serca i inne implanty elektroniczne
 • Niezakończony wzrost kostny u dzieci i młodzieży
 • Ciąża

 

 

Zabiegi z wykorzystaniem ultradźwięków

 1. Fonoforeza, Sonoforeza

Jest to metoda wprowadzania leków i substancji aktywnych w głąb skóry pod wpływem działania strumienia ultradźwięków

Cechy fonoforezy

 • tworzenie w warstwie rogowej kanałów ułatwiających przenikanie substancji czynnych
 • zwiększanie płynności cementu międzykomórkowego
 • przyspieszanie i ułatwianie transportu substancji aktywnych w głąb skóry
 • możliwość wprowadzania substancji niepolarnych i nierozpuszczalnych w wodzie

 

 

 1. Peeling kawitacyjny

Jest to metoda bezdotykowego, bezbolesnego i głębokiego oczyszczania skóry, w którym wykorzystuje się zjawisko kawitacji.

 

Cechy peelingu kawitacyjnego

 • bezbolesne i dokładne oczyszczenie skóry
 • usunięcie martwych komórek naskórka, zaskórników, pozostałości kosmetyków
 • usuwanie przebarwień naskórkowych
 • spłycanie blizn oraz poprawa ich struktury
 • regeneracja skóry oraz mięśni mimicznych

 

 1. Technologia HIFU

HIFU – Bezinwazyjny lifting twarzy i ciała za pomocą skoncentrowanej fali ultradźwiękowej

HIFU to technologia skoncentrowanej wiązki ultradźwięków, obecnie jedna z najskuteczniejszych, nieinwazyjnych metod walki z wiotkością skóry w obrębie twarzy i ciała. Wyjątkowość zabiegu HIFU polega na nienaruszeniu wierzchnich warstw skóry, a działaniu w jej głębszych partiach (dociera do tzw. warstwy SMAS). W zależności od wybranego kartridża energia, może zostać zdeponowana na różnych głębokościach.

Tam, gdzie kumulują się fale ultradźwiękowe, a co za tym idzie dochodzi do miejscowego zdeponowania energii, powstają tzw. punkty koagulacji termalnej (wywołane nagłym skokiem temperatury do 60-70°C). Inicjują one natychmiastową, naturalną odpowiedź organizmu – głównie produkcję nowego kolagenu, poprzez pobudzenie fibroblastów. Wzmożona regeneracja i przebudowa tkanki obserwowana jest przez około 90 dni po wykonaniu zabiegu – tyle czasu trwa produkcja nowego kolagenu.

Efekt utrzymuje się od jednego roku w górę – w zależności od indywidualnych cech organizmu pacjenta i właściwości jego skóry.

 

Urządzenie do HIFU to nowa, skuteczna i bezpieczna metoda odmładzania skóry i przywracania jędrności tkanek miękkich, która pozwala cofnąć biologiczny zegar skóry i miejscowo wyszczuplić organizm w 30-60-90 minut. Ultradźwiękowy lifting jest techniką przeznaczoną dla tych, którzy borykają się z wiotkością skóry, ale nie są gotowi na wykonanie operacji plastycznej.

 

Zastosowanie urządzenia HIFU:

 • Zagęszczenie skóry
 • Konturowanie twarzy
 • Podniesienie linii brwi
 • Redukcja podwójnego podbródka
 • Wygładzenie skóry w okolicy oczu
 • Redukcja złogów tłuszczowych na twarzy i ciele
 • Ujędrnienie skóry – twarzy, szyi, dekoltu, ramion, brzucha, ud i okolicy kolan.

 

Urządzenie do bezinwazyjnego liftingu twarzy HIFU

Fakt, którego do niedawna nie można było sobie nawet wyobrazić, stał się rzeczywistością, HIFU, czyli lifting twarzy i ciała bez skalpela chirurga.

Jest to jedyna procedura, której efekt jest skierowany nie na skórę, ale na leżącą pod nią warstwę mięśniowego rozcięgna tzw. warstwę SMAS

Ultradźwiękowy lifting jest wykonywany najczęściej raz w roku w obszarze twarzy i 2-3 razy w obszarze ciała. Nie wymaga rehabilitacji, nie powoduje tworzenia się siniaków, obrzęku, zaczerwienienia. Bezoperacyjny lifting urządzeniem HIFU jest optymalnym rozwiązaniem dla osób, które zawsze chcą wyglądać młodo. Niechirurgiczny lifting ultradźwiekowy to, jedyna nieinwazyjna procedura, która napina skórę twarzy, szyi, dekoltu i ciała.

HIFU ujędrnia i wzmacnia skórę, stymuluje neokolagenogenezę, zapewnia naturalne rezultaty, nie wymaga długiego okresu regeneracji. Nie zastępuje to operacji, ale ta procedura jest godną alternatywą dla ludzi, którzy chcą poprawić strukturę skóry poprzez syntezę nowego kolagenu. W zależności od wybranego kartridża energia, może zostać zastosowana na różnych głębokościach.

 

Jak działa urządzenie HIFU?

Urządzenie do liftingu HIFU jest wykorzystywane do niwelowania zmarszczek mimicznych, odmładzania skóry, podnoszenia brwi, poprawiania rysów kości policzkowych, podbródka. Podgrzane ultradźwięki (60/70 stopni C) przyczyniają się do powstania diatermii komórek na odpowiedniej głębokości. Wskutek takich działań, dochodzi do regeneracji komórek, produkcji kolagenu, zapewniając ujędrnienie skóry. Obserwowany jest skuteczny efekt liftingu, bez zmarszczek i z pięknymi konturami twarzy.

 

 

Schemat działania urządzenia deponowanie fali ultradźwiękowej

DS10 – 1.5

Energia ulokowana na głębokości 1,5 mm pozwala na przebudowę struktur tkankowych. Przywrócenie jędrności i gęstości skóry. 

 

DS4 – 3.0

Energia ulokowana na głębokości 3 mm stymuluje skórę właściwą, do jej głębokiej przebudowy. Przywrócenie jędrności i gęstości skóry. 

 

DS4 – 4.5

Energia ulokowana na głębokości 4,5 mm skutkuje obkurczeniem warstwy SMAS. Lifting skóry.

 

DS4 – 8.0

Energia ulokowana na głębokości 8 mm penetruje tkankę tłuszczową. Rozbijanie tłuszczu.

 

DS4 – 13.0

Energia ulokowana na głębokości 13 mm penetruje tkankę tłuszczową, prowadząc do rozpadu adipocytów. Rozbijanie tłuszczu.

 

Czas trwania zabiegu HIFU oraz skutki uboczne

Zabieg liftingu z użyciem ultradźwięków HIFU zajmuje średnio 60 minut. Po wykonanym zabiegu, następuje redukcja zniszczonych włókien i rozpoczyna się synteza kolagenu. Wśród skutków ubocznych napinania skóry, występuje zaczerwienienie, które znika po kilku godzinach, co pozwala klientom salonów kosmetologicznych natychmiast powrócić do zwykłych czynności.

 

Dlaczego lifting HIFU cieszy się coraz większym zainteresowaniem? 

Urządzenie do liftingu HIFU wykorzystujące ultradźwięki zapewnia klientom zadowalające rezultaty. Coraz więcej osób rezygnuje z zabiegów chirurgii plastycznej na rzecz medycyny estetycznej. Dzieje się tak, ponieważ dzięki zabiegom kosmetologicznym można osiągnąć równie dobry efekt napinania skóry, bez stresu, wyłączenia z życia codziennego i za dużą niższą cenę.

W czasie przeprowadzania procedury, tkanki poddawane są działaniu wysokiej temperatury na różnych głębokościach począwszy od 1,5 mm do 13 mm, w zależności od potrzeb.

Zabieg zapewnia zmniejszenie objętości głęboko położonych warstw skóry właściwej i obkurczenie pobliskich tkanek. A co bardzo istotne, po zakończonej procedurze HIFU, organizm rozpoczyna odbudowę tkanek w miejscach działania ultradźwięków. W ten sposób procedura pozwala na poprawę jędrności i struktury osłabionej skóry bez uszkodzenia jej powierzchni.

 

Jak wygląda procedura HIFU?

Na twarzy klienta specjalnym ołówkiem oznaczane są bezpieczne obszary oddziaływania fali ultradźwiękowej. Do zabiegu wykorzystywany jest żel sprzęgający (żel do USG) dzięki któremu fale ultradźwiękowe są przenoszone do tkanek głębszych. Następnie do skóry przykłada się głowicę zabiegową z dedykowanym do danego zabiegu kartridżem zabiegowym. Przy użyciu przetwornika działającego np. na głębokości 4,5 mm tworzone są rzędy punktów mikrokoagulacji, a następnie proces jest powtarzany przy użyciu przetwornika działającego na głębokości 3 mm, każda strefa ma własne zalecenia dotyczące głębokości i intensywności zabiegu. W celu odpowiedniego pobudzenia danego obszaru twarzy czy ciała, potrzebujemy zdeponować na danych głębokościach odpowiednią ilość energii (ilość linii zabiegowych dedykowanych do danego obszaru), która pozwoli na przebudowę tkanek. W niektórych obszarach mogą być stosowane dodatkowe przetworniki tj: 1,5 mm i 8mm,  czy 13 mm.

 

Jakie są odczucia przy HIFU?

Zabieg HIFU powoduje niewielkie doznania bólowe, jedynie w bardzo wrażliwych mocniej unerwionych miejscach na twarzy, można odczuwać pewien dyskomfort. Znajomość anatomii twarzy pomoże zmniejszyć ból w tych obszarach. Podczas zabiegu nie jest wymagane znieczulenie, nie ma potrzeby noszenia okularów, wszystko to przyczynia się do komfortowego stanu emocjonalnego klienta.

 

Kiedy można zauważyć efekty zabiegu?

Zaraz po zabiegu można ocenić 10-15% efektu końcowego, który na skórze będzie widoczny po ok 90 dniach. W zależności od obszaru, który był poddawany działaniu fali ultradźwiękowej u klientów obserwujemy: uniesienie linii łuków brwiowych, zmniejszenie nawisu górnej powieki, zmniejszenie objętości tkanek dolnej części twarzy, zwiększenie ostrości linii żuchwy, ujędrnienie skóry na szyi i dekolcie, ujędrnienie i wyszczuplenie ramion, ud i brzucha oraz ujędrnienie skory nad kolanami. Pamiętajmy, że po zabiegu organizm uruchamia mechanizmy regeneracji tkanek, a procesy te trwają średnio około 90 dni.

 

Poniżej efekty z technologii HIFU z naszego gabinetu

 • Przed zabiegiem zdjęcie u góry – na dole zdjęcie po zabiegu

 

 • Przed zabiegiem zdjęcie u góry – na dole zdjęcie po zabiegu