Osocze bogatopłytkowe jest koncentratem płytek krwi, który otrzymujemy z krwi pełnej pacjenta podczas odpowiedniej procedury odwirowania i wyizolowania tej frakcji. PRP (platelet rich plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi zawieszonych w niewielkiej ilości osocza.
Osocze bogatopłytkowe nazywane jest także koncentratem czynników wzrostu (plasma rich growth factors – PRGFs), z powodu wysokiego stężenia w nim cytokin wzrostowych.
Po wstrzyknięciu pozyskanego PRP do tkanek rozpoczyna się proces degranulacji ziarnistości alfa w płytkach krwi. Uwalniane są czynniki wzrostu. Większość czynników wzrostu uwalniana jest przez płytki w ciągu pierwszej godziny.
Czynniki wzrostu mają ogromny potencjał regeneracyjny. Odpowiedzialne są za wzrost syntezy kolagenu, mitozę komórek, wzrost naczyń krwionośnych, stymulują migrację innych komórek do uszkodzonych miejsc w tkankach. Indukują proces różnicowania się komórek w wyspecjalizowane komórki pełniące konkretne funkcje w tkance.
Po przejściu przez błonę komórkową czynniki wzrostu natychmiast wiążą się z sąsiadującymi błonami komórkowymi w miejscach receptorowych. Receptory transbłonowe aktywują następnie szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej, który z kolei wpływa na ekspresję odpowiednich genów.
Po szybkim uwolnieniu czynników wzrostu, płytki zawarte w PRP syntetyzują i wydzielają dodatkowe ich ilości przez kolejne 7 dni. Po tym czasie trombocyt obumiera a funkcje stymulacji gojenia przejmują makrofagi.
Istotny jest fakt, że czynniki wzrostu nie wnikają do komórek, dzięki czemu nie istnieje ryzyko mutagenezy, mamy wyłącznie do czynienia ze stymulacją normalnego procesu gojenia.
Fibryna bogatopłytkowa to trójwymiarowa struktura, której matrycę stanowi fibryna. W przestrzeniach trójwymiarowej sieci fibryny umiejscowione są wysokie stężenia nieaktywowanych, funkcjonalnych, nienaruszonych płytek krwi, krwinki białe oraz mezenchymalne komórki macierzyste.
Wszystkie te elementy wspólnie z fibryną tworzą strukturę matrix – przestrzenną strukturę, która stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała.
Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek.
Prosta procedura pozyskania fibryny bogatopłytkowej wykorzystuje jedynie fizjologiczne właściwości krwi. Krew jest pobrana i odwirowana bez żadnych antykoagulantów oraz sztucznych aktywatorów.
Płynna fibryna I-PRF podana miejscowo do tkanek natychmiast wypełnia przestrzenie od wewnątrz. Dzięki tworzącej się w tkankach strukturze przestrzennej, znajdujące się w sieci płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste powoli uwalniane są z macierzy fibrynowej i rozpoczyna się proces odnowy tkanek, komórek i naczyń oraz angiogenezy.
Osocze bogatopłytkowe oraz fibryna bogatopłytkowa dają natychmiastowy efekt wypełnienia, widoczny tuż po zabiegu. W ciągu kolejnych tygodni regenerują tkankę od wewnątrz, inicjują naturalne procesy naprawcze naszej skóry, stymulują fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu. Zabieg jest autologiczny, naturalny, nie wywołuje powikłań.
Czym różni się zabieg z osocza bogatopłytkowego od zabiegu z fibryny bogatopłytkowej?
- W metodzie z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego płytki krwi bardzo szybko uwalniają duże stężenia czynników wzrostu.
- W przypadku fibryny bogatopłytkowej płytki krwi zamknięte w trójwymiarowej strukturze fibryny są aktywowane w dłuższym czasie.
Powoli uwalniane czynniki wzrostu dłużej stymulują proces naprawczy, dzięki czemu uzyskujemy dużo silniejsze efekty regenerujące.
Kiedy stosować zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego? Kiedy z fibryny bogatopłytkowej? Kiedy zabieg łączony?
- Zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego stosujemy, gdy skóra jest słabo napięta, z drobnymi zmarszczkami, jest wysuszona, z oznakami zmęczenia, o niejednolitym kolorycie. Skóra potrzebuje rewitalizacji, potrzebuje odzyskać swój blask. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem z wyboru do zabiegu regenerującego kilka obszarów naszego ciała jednocześnie, np. twarz, szyję, dekolt i dłonie. Do zabiegu potrzebujemy wówczas 4-8 ml osocza.
- Zabieg z fibryny bogatopłytkowej stosujemy, gdy występują znamienne oznaki starzenia się skóry: zmarszczki głębokie, fałdy, bruzdy, kurze łapki, gdy skóra jest zapadnięta i występują ubytki tkanek. Gdy potrzebne jest wypełnienie blizn po trądziku. Do zabiegu wypełnienia i regeneracji potrzebujemy wówczas 1-2 ml płynnej fibryny bogatopłytkowej.
- Zabieg łączony stosujemy, gdy nasza skóra potrzebuje kompleksowej regeneracji kilku obszarów naszego ciała jednocześnie: np. gdy występują bruzdy, zmarszczki głębokie na twarzy, dodatkowo skóra twarzy, szyi, dekoltu i dłoni pozbawiona jest jędrności, kolorytu, elastyczności. Gdy chcemy szybkiej regeneracji i gojenia tkanek po zabiegach. Do zabiegu wypełnienia, regeneracji i rewitalizacji kompleksowo potrzebujemy 4-8 ml osocza i 1-2 ml płynnej fibryny bogatopłytkowej.
Jak działają czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym, a jak działa fibryna bogatopłytkowa?
- Do tej pory w płytkach krwi wykazano obecność ponad 30 czynników wzrostu.
- Czynniki wzrostu pobudzają procesy regeneracji tkanek pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych) aktywują mezenchymalne komórki macierzyste
- Fibryna bogatopłytkowa wraz z płytkami krwi, płytkopochodnymi czynnikami wzrostu oraz komórkami macierzystymi tworzy przestrzenną strukturę.
- Ta struktura MATRIX stale i w długim okresie czasu stymuluje płytki do uwalniania czynników wzrostu, cytokin oraz skutecznie kieruje migracją mezenchymalnych komórek macierzystych do miejsca uszkodzenia ciała.
- Czynniki wzrostu oraz komórki macierzyste uwalniane z przestrzeni siatki fibrynowej silnie stymulują odnowę biologiczną tkanek (np. skóry).
Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na podaniu osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej w miejsce na skórze wymagające regeneracji. Efekt widoczny jest już po pierwszym zabiegu. W celu utrzymania regeneracji skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub innych okolic zaleca się serię 2-3 zabiegów co 3-4 tygodnie
ETAP I – pobranie krwi. Krew pobierana jest od pacjenta w pozycji siedzącej, a u osób szczególnie wrażliwych w pozycji leżącej. Krew pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym. Średnia ilość pobranej krwi: 8-16 ml (1-2 probówki).
ETAP II – otrzymanie osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej.
ETAP III – podanie pozyskanego osocza i/lub fibryny bogatopłytkowej iniekcyjnie do tkanki skórnej za pomocą mezoterapii, bądź liniowo wzdłuż zmarszczek.
Zastosowanie/Wskazania:
- skóra z oznakami zmęczenia,
- rewitalizacja skóry,
- brak napięcia skóry,
- niejednolity koloryt skóry,
- skóra wysuszona,
- zmarszczki,
- rozstępy,
- trądzik,
- łysienie plackowate,
- dłonie – oznaki starzenia się skóry,
- pacjenci poszukujący produktów naturalnych,
- pacjenci z ryzykiem wystąpienia alergii,
- doskonałe uzupełnienie po zabiegach laserowych – skuteczny „opatrunek” po laserze.
Objawy uboczne:
- bolesność w miejscu iniekcji,
- zaczerwienienie,
- obrzęk,
Zabieg jest niezwykle bezpieczny. Występuje brak ryzyka nietolerancji, alergii lub reakcji immunologicznych. Prawidłowo pobrana i odwirowana krew oraz poprawnie wykonany zabieg nie niosą ze sobą żadnego ryzyka. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem pochodzącym z krwi własnej pacjenta.
Przeciwwskazania:
- choroby krwi: zespoły dysfunkcji płytek, krytyczna małopłytkowość, niedobór fibrynogenu,
- niestabilność hemodynamiczna,
- posocznica,
- nowotwory,
- przewlekłe schorzenia wątroby,
- zakażenia ostre i przewlekłe,
- ciąża i laktacja,
- leczenie antykoagulantami,
- stosowanie aspiryn i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Zalecenia przed zabiegiem:
- Pacjent powinien wypić w ciągu dnia przed wykonaniem zabiegu min. 1,5 l wody.
- Pacjent może przyjąć przeciwbólowo przed zabiegiem 1-2 tabletki paracetamolu (1-2 x 500 mg).
- Pacjent nie powinien stosować niesteroidowych leków przeciwzapalnych przed zabiegiem oraz przez 7 dni po zabiegu.
Zaleenia pozabiegowe:
- w dniu zabiegu nie przemęczać się i nie forsować,
- przez 3 dni unikać basenu, sauny i solarium,
- przez 7 dni nie używamy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (dozwolony Paracetamol)
- należy powstrzymać się od nakładania makijażu przez 6 godziny po zabiegu.