Laserowe usuwanie przebarwień

Ze względu na różnorodność problemu i różne typy przebarwień wymagają one zastosowania różnych czy złożonych terapii.

Jednym ze sposobów  usuwania przebarwień jest laseroterapia. Laser Elite Cynosure emituje promieniowanie, które pochłąnięte zostaje przez melaninę znajdującą się w przebarwieniu. Energia świetlna zmienia się w ciepło, które niszczy przebarwienie na zasadzie termicznej. Dobór parametrów gwarantuje zniszczenie barwnika w przebarwieniu nie uszkadzając otaczającej skóry.

Laseroterapia dedykowana jest osobom wymagającym leczenia przebarwień, zarówno posłonecznych, hormonalnych, jak i innych łagodnych zmian barwnikowych. Stanowi również doskonałą metodę redukcji objawów fotostarzenia – pozwala spłycić zmarszczki i odbudować utracony kolagen, widocznie wyrównuje koloryt, zapewniając „świeższy” i bardziej „promienny” wygląd skóry.

 

Przebieg zabiegu
Skóry nie trzeba specjalnie przygotowywać przed zabiegiem.
Zabieg jest procedurą krótką – w zależności od charakteru zmiany i jej wielkości trwa od kilku do kilkunastu minut.
Zabieg rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia i odtłuszczenia skóry. Następnie aplikuje się serię świetlnych strzałów.
Terapię wykonuje się bez konieczności uprzedniego znieczulania.
Podczas trwania całej procedury zabiegowej używa się systemu schładzającego skórę pacjenta – Zimmer®. Efektywne chłodzenie skóry zarówno przed, w trakcie jak i po każdym impulsie laserowym zmniejsza do minimum ryzyko efektów ubocznych takich jak: oparzenia, pęcherzyki oraz skraca czas rekonwalescencji.
Po zakończonej sesji aplikuje się na skórę odpowiedni krem łagodzący i ochronny.

 

Możliwe objawy po zabiegu

Bezpośrednim objawem zabiegu jest zazwyczaj przejściowe zaczerwienie oraz ściemnienie przebarwień, niewymagające okresu rekonwalescencji. W czasie do około 1 tygodnia od zabiegu zmniejsza się intensywność koloru przebarwień. Po zabiegu mogą pojawić się również drobne strupki, których nie zależy zdrapywać. Niezwykle rzadko pojawiają się natomiast grudkowe zmiany, którym towarzyszy nieznaczny świąd skóry. Objaw ten może utrzymywać się od 1 do 3 dni. W tym przypadku prosimy o kontakt z recepcją celem uzyskania informacji na temat procedury postępowania.

 

Częstotliwość wykonania zabiegów
Najlepszym okresem do prowadzenia tego typu zabiegów jest okres jesienno-zimowy.
Liczba zabiegów oraz częstotliwość ich przeprowadzania zależy od rodzaju przebarwień oraz typu skóry pacjenta.
Najczęściej sesje zabiegowe przeprowadza się co ok 2-3 tygodnie, aż do osiągnięcia satysfakcjonujących rezultatów, tj. redukcji przebarwień – zwykle jest to 3-4 zabiegi. Z uwagi na przewlekły charakter problemu wymagana jest terapia podtrzymująca. Zazwyczaj są to 1-2 zabiegi w roku.
Podczas leczenia niezwykle istotne jest jednoczesne stosowanie odpowiedniej terapii domowej. Składa się na nią kuracja depigmentująca oraz ochrona przed UV.

Efekty zabiegu

Przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem terapii, osoba za nią odpowiedzialna  przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz założy kartę zabiegową. Podczas konsultacji, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobraną pielęgnację domową.

Do przeciwwskazań należą:

  • Świeża opalenizna
  • Ciąża
  • Przerwana ciągłość naskórka
  • Epilepsja
  • Przyjmowanie leków, ziół foto-uczulających
  • Terapia retinoidami ( witamina A )
  • Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
  • Łuszczyca, bielactwo
  • Cukrzyca
  • Bliznowce
  • Aktywne infekcje skórne
  • Rozrusznik serca
  • Świeżo po zabiegach chirurgicznych