Botox

Toksyna botulinowa

 

Potocznie nazywana Botoxem od nazwy handlowej jednego z preparatów stosowanych do zabiegów– białkowa neurotoksyna wytwarzana przez bakterie beztlenowe Clostridium botulinum. Znana jest w medycynie od wielu lat, a pierwsze podanie do wytworzenia blokady neuromięśniowej datuje się na rok 1973. Jest bardzo wrażliwa na wysoką temperaturę.
Działanie toksyny botulinowej polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową, gdzie hamuje uwalnianie acetylocholiny (neuroprzekaźnik), skutkiem czego jest brak skurczu mięśni. Do powrotu funkcji skurczowej mięśnia dochodzi stopniowo wraz z tworzeniem się nowych zakończeń nerwowo-mięśniowych. Toksyna używana jest również w leczeniu nadpotliwości, zeza oraz bólach głowy o typie migrenowym.

W medycynie estetycznej toksyna botulinowa używana jest głównie do blokady mięśni mimicznych w obszarach: gładzizna czoła, okolica międzybrwiowa, okolice oczu, okolice ust.

Przeciwwskazania do podania toksyny botulinowej: zespół Lamberta-Eatona, Myasthenia gravis, Stwardnienie zanikowe boczne, miopatie, jaskra, zaburzenia krzepnięcia krwi, niektóre leki (aminoglikozydy, cyklosporyna, Izotretynoina, przeciwmalaryczne, przeciwzapalne, przeciwkrzepliwe), ciąża i karmienie piersią, infekcje skóry w miejscu wkłucia, depresja, nadwrażliwość na neurotoksynę Clostridium botulinum typ A, zabiegi laseroterapii.

 

Przebieg zabiegu

Toksyna botulinowa jest wstrzykiwana przy użyciu jednorazowej strzykawki zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Małą ilość preparatu precyzyjnie wstrzykuje się w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa krótko. W zależności od liczby leczonych miejsc (punkty iniekcji) zajmuje to około 15-20 minut. Ból związany ze wstrzykiwaniem jest minimalny. Wielu pacjentów porównuje go do kilkusekundowego ugryzienia przez mrówkę lub komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego.

 

Po zabiegu

Zmarszczki całkowicie lub częściowo likwidują się, wyraz twarzy staje się łagodniejszy, wygląda naturalnie, ogólna mimika zastaje zachowana. Dawka stosowana w celach kosmetycznych jest wielokrotnie niższa od dawki leczniczej i całkowicie bezpieczna. Jest dobierana indywidualnie w zależności od potrzeb.
Toksyna botulinowa zaczyna działać już po 2 -3 dniach od momentu wstrzyknięcia. Natomiast pełny efekt terapeutyczny jest widoczny dopiero po 7-10 dniach. Efekt po zabiegu utrzymuje się średnio 3-6 miesięcy. Zależy to od indywidualnych cech organizmu.

Po tym okresie mimika twarzy stopniowo powraca.

Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu – czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za „kurze łapki” skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta, jest wykonywana w warunkach ambulatoryjnych, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności.

 

Możliwe objawy uboczne i powikłania: bolesność w miejscu iniekcji, zaczerwienienie, obrzęk, zasinienie, swędzenie, mrowienie, wysypka, przejściowe zaburzenia czucia w miejscu zabiegu, wolna reakcja źrenic na światło, objawy rzekomogrypowe (nudności, bóle głowy), reakcje anafilaktyczne, asymetria ust, wyciek śliny, niewyraźna mowa, nadmierne łzawienie, zespół suchego oka, podwójne widzenie, obniżenie lub asymetria brwi, obrzęk powiek (górnej lub dolnej).

 Uwaga: Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.
Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu.

 

Postępowanie po zabiegu:

  • przez 5 godzin unikamy pozycji leżącej, nie pochylamy się, nie wisimy głową w dół
  • przez 24 godziny unikamy pocierania, masowania i rozcierania miejsc, w które wstrzyknięto lek
  • przez minimum 24 godzin po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu
  • przez 7 dni unikamy gorąca na twarz (opalanie, sauna, solarium, gorąca kąpiel)
  • przez tydzień unikamy wysiłku fizycznego zwłasza połączonego z dużą ruchomością głowy
  • Makijaż I demakijaż: delikatnie oczyścić skórę twarzy (bez pocierania jej) wieczorem w dniu zabiegu; powstrzymać się od nakładania makijażu przez 6 godziny po zabiegu.
  • Toksyna botulinowa zaczyna działać po kilku dniach maksymalnie po dwóch tygodniach.
  • Efekty działania utrzymują się około 4-6 miesięcy.
  • Po około 2-3 tygodniach może wystąpić konieczność dostrzyknięcia preparatu w celu utrwalenia efektu.

 

WAŻNE! Odstęp między zabiegiem toksyny botulinowej a innymi metodami odmładzania skóry (kwas hialuronowy, mezoterapia) powinien wynosić minimum 3 tygodnie

 

Czy botulina jest tylko dla kobiet?

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np. w negocjacjach.

 

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 4 – 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu.