Laser emituje wiązkę światła, która jest pochłaniana przez barwnik włosa, co prowadzi do fototermolizy (termicznego zniszczenia) mieszka włosowego.
Laser aleksandrytowy Elite wykorzystuje falę o długości 755 nm, dzięki czemu zachowana jest równowaga między wysoką absorpcją energii przez chromofory melaniny i głębokością penetracji skóry, co pozwala na bezpieczne i efektywne wykonywanie zabiegów. Im grubsze i ciemniejsze są włosy a skóra jaśniejsza tym skuteczniejszy będzie zabieg epilacji laserowej.
Czy zabieg jest bolesny?
Dzięki specjalnemu systemowi chłodzenia naskórka zimnym powietrzem dolegliwości bólowe i ryzyko poparzenia są zminimalizowane a możliwość zastosowania wyższych dawek energii zwiększa efektywność zabiegu.
Zalety zabiegu
W trakcie jednego zabiegu wiązka laserowa działa jedynie na włosy, które są w fazie wzrostu, czyli w zależności od obszaru ok. 20 – 30% widocznego owłosienia. Dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach, co ok. 6-12 tygodni, aby pozostałe włosy, będące w fazie zaniku i spoczynku weszły w fazę wzrostu i zareagowały na działanie światła lasera. Liczba zabiegów w serii jest uwarunkowana osobniczo (jest to zależne od części ciała poddawanej epilacji, rodzaju włosa, predyspozycji genetycznych, wieku itp.) i wynosi od 3 do 7 zabiegów, które na stałe usuwają ok.90% włosów z danego obszaru. Pozostały procent to włosy jaśniejsze, delikatniejsze i mało niewidoczne. W znakomitej większości przypadków po czterech zabiegach następuje bardzo znacząca redukcja owłosienia. Zaleca się wykonywanie jednego „przypominającego” zabiegu, co rok, jeśli w obszarze zabiegowym pojawią się nowe włosy.
Efekty zabiegu
Przygotowanie do zabiegu
Przez okres ok. 4 tygodni przed zabiegiem odradza się wyrywania włosów w obszarze zabiegowym oraz ekspozycji na promieniowanie UV. Nie należy stosować samoopalaczy ani kremów do depilacji, kremów z retinolem i kwasami np. AHA. Dzień przed zabiegiem należy ogolić maszynką do golenia włosy w obszarze zabiegowym.
Zalecenia pozabiegowe
Bezpośrednio po zabiegu skóra może być delikatnie zaczerwieniona i obrzęknięta w rejonie mieszka włosowego. Po zabiegu nie należy korzystać z sauny, solarium, brać gorących kąpieli. Przez okres 4 tygodni po zabiegu nie wolno eksponować skóry w obszarze zabiegowym na działanie promieniowania UV (zakaz opalania, korzystania z solarium). Wskazane jest stosowanie fotoprotekcji (kremy SPF 50) w codziennej pielęgnacji. Zaleca się również zrezygnowanie ze stosowania kosmetyków i leków złuszczających w czasie 2 tygodni, a także unikanie mydła, spirytusu, toników na bazie alkoholu i dezodorantów bezpośrednio po zabiegu. W przerwie między zabiegami nie należy też wyrywać włosów (można je golić).
Podczas konsultacji, poprzedzającej zabieg, specjalista zaleca indywidualnie dobrane dermokosmetyki pozabiegowe.
Przeciwwskazania
Przed rozpoczęciem terapii, osoba za nią odpowiedzialna przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz założy kartę zabiegową.
Do przeciwwskazań należą:
- Świeża opalenizna
- Ciąża
- Przerwana ciągłość naskórka
- Epilepsja
- Przyjmowanie leków, ziół foto-uczulających
- Terapia retinoidami ( witamina A )
- Przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
- Łuszczyca, bielactwo
- Cukrzyca
- Bliznowce
- Aktywne infekcje skórne
- Rozrusznik serca
- Świeżo po zabiegach chirurgicznych