Innowacyjna technologia redukcji tkanki tłuszczowej
Lipolaser (inaczej laser diodowy) to innowacyjne urządzenie do nieinwazyjnych, a jednocześnie bardzo skutecznych zabiegów, wspomagających modelowanie sylwetki, usuwanie zbędnych kilogramów i redukcję cellulitu. Stanowi alternatywę dla zabiegów chirurgii estetycznej.
W urządzeniu zostało zastosowane nowatorskie połączenie wiązki laserowej 650nm oraz podczerwieni 940nm, które prowadzą do biostymulacji naturalnych kanałów metabolicznych. Pod wpływem przenikającego przez skórę promieniowania laserowego, dochodzi do naturalnej reakcji chemicznej, powodującej rozbicie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, które przekazywane są do układu limfatycznego, a następnie metabolizowane, czyli usuwane naturalna drogą z organizmu. Wiązki laserowe nie powodują zniszczenia komórek tłuszczowych, a jedynie stymulują proces dzielenia ich zawartości, więc po niechirurgicznej liposukcji laserowej, zmniejszenie grubości tkanki podskórnej następuje z powodu zmniejszenia objętości każdej komórki tłuszczowej, a nie z powodu ich zniszczenia. Zmniejsza to ryzyko efektów ubocznych do minimum. Praca lipolasera powoduje, że naczynia krwionośne pozostają nienaruszone.
SCHEMAT DZIAŁANIA
Nienaruszone adipocyty (komórki tłuszczowe)
Energia lipolasera naświetla adipocyty
Następuje rozpad trójglicerydów. W komórkach powstają pory, przez które uwalnia się zawartość adipocytów.
Woda, glicerol i wolne kwasy tłuszczowe uwalniają się do przestrzeni śródmiąższowej
Uwolniona zostaje większość wody, wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu
Wielkość adipocytów zostaje zredukowana, a naczynia krwionośne pozostają nienaruszone
Wiązka laserowa o długości fali 650 nm, emitująca światło o zimnym spektrum oraz podczerwieni 940nm łatwo przenika do komórek tłuszczowych, zwiększa przepuszczalność ich błon i aktywuje biochemiczne reakcje enzymatyczne.
Sprzyjają one rozpadowi triglicerydów (główne składniki podskórnego tłuszczu) na oddzielne składniki: glicerynę, wodę i kwasy tłuszczowe.
Cechy lipolasera MEDIKA
Lipolaser (aparat do nieinwazyjnej lipolizy) jest wyposażony w diodę laserową, która jest w stanie generować promienie przeznaczone do pracy na różnych częściach ciała. Urządzenie jest w pełni skomputeryzowane i wyposażone w ekran dotykowy, za pomocą, którego specjalista wybiera parametry procedury. Urządzenie do usuwania zbędnej tkanki tłuszczowej posiada dodatkowe funkcje, które pozwalają na podział na płeć i wielkość problemu. Kosmetolog dopasowuje parametry zabiegu indywidualnie do danej osoby.
Moc lipolasera wynosi: 120 mW na pad (laser czerwony 650 nm) i 12 W na pad (podczerwień 940 nm).
Wskazania do wykorzystania lipolasera
- Nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, pleców, ud, pośladków, kolan i ramion;
- Cellulit;
- Twarda i trudna do redukcji tkanka tłuszczowa;
- Modelowanie sylwetki.
Pełny cykl ujędrniania skóry lipolaserem zmniejsza objętość ciała nawet o 8-10 cm (wynik zależy od obszaru korekcji, ilości tkanki tłuszczowej i indywidualnych cech ciała). Ponadto lipolaser zapewnia odblokowanie kanałów przepływu limfy.
Zalety metody
- Szybki efekt (wynik staje się zauważalny natychmiast po pierwszej sesji);
- Możliwość działania na wybrane partie;
- Ujędrnienie skóry dzięki kolagenowi, który jest syntetyzowany podczas zabiegu;
- Zabieg nieinwazyjny;
- Brak niepożądanych blizn, siniaków i krwiaków spowodowanych uszkodzeniem naczyń;
- Niskie ryzyko skutków ubocznych;
- Brak okresu rekonwalescencji;
- Bezbolesność (podczas zabiegu osoba odczuwa lekkie mrowienie w obszarze działania lipolasera na skórę);
Komórki tłuszczowe po usunięciu tłuszczu zostają zredukowane, co powoduje stopniowy spadek obwodu talii, boków i bioder oraz innych obszarów ciała, w których gromadzi się tłuszcz.
Lipolaser nie powoduje nienaturalnych reakcji w organizmie, nie wpływa i nie uszkadza otaczających tkanek, takich jak skóra, naczynia krwionośne i nerwy obwodowe. Promieniowanie laserowe o niskiej intensywności jest bardzo podobne w naturze do naturalnej energii słońca. To wyjaśnia brak jakichkolwiek komplikacji w stosowaniu technologii laserowej.
Przebieg zabiegu
Przed pierwszym zabiegiem przeprowadzana jest konsultacja. Klientka/klient wypełnia ankietę, mającą na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań oraz ustalenie obszaru, ilości i czasu trwania zabiegów w serii.
Procedura lipolizy laserem nie wymaga wstępnego przygotowania, choć tydzień wcześniej należy zrezygnować ze spożywania napojów alkoholowych (alkohol spowalnia proces rozszczepiania i usuwania tłuszczu z organizmu) i składa się z kilku etapów:
- Oczyszczanie skóry;
- Mocowanie mankietów generujących wiązki laserowe na określonej części ciała (specjalista używa elastycznych pasów do mocowania tzw. padów); W czasie zabiegu należy założyć okulary ochronne, zabezpieczające oczy przed ewentualnym kontaktem ze światłem lasera.
- Działania na skórze lipolaserem;
- Nałożenie preparatu pielęgnacyjnego.
Zabiegi są bezbolesne, więc nie wymagają stosowania środków znieczulających. Przybliżony czas trwania jednej sesji wynosi 30-45 minut (jednorazowo max.60 min.).
Efekty zabiegów
Podstawowy wynik liposukcji laserowej staje się zauważalny już po pierwszej sesji i wzrasta z czasem. Aby osiągnąć maksymalny efekt, konieczne jest ukończenie kursu 10 procedur, które są przeprowadzane w odstępie 2-3 dni. Czas osiągania wyniku zależy od stylu życia danej osoby, przestrzegania zaleceń po zabiegu i indywidualnych cech organizmu.
Badania wykazały, że otworzone przez lipolaser pory w komórkach tłuszczowych pozostają otwarte przez 24 do 72 godzin. Aby utrzymać pory otwarte przez dłuższy czas w celu uzyskania maksymalnego wyniku, najbardziej optymalny odstęp między procedurami wynosi 48 godzin. Kosmetolodzy nie zalecają pomijania procedur ani przekraczania czasu między sesjami o więcej niż 72 godziny. To może znacznie zmniejszyć efekt. Można jednak łączyć zabiegi Lipolasera np. z: liposukcją ultradźwiękową, masażem bańką chińską czy drenażem limfatycznym. O przebiegu kuracji i zalecanej pielęgnacji domowej decyduje specjalista po konsultacji z klientem.
Zalecenia po zabiegu
- Bezpośrednio po zabiegu nie należy aplikować na skórę preparatów rozgrzewających czy pobudzających krążenie.
- Nie zaleca się też zbytnio podnosić ciśnienia krwi i przeciążać organizmu (np. intensywnie ćwiczyć, korzystać z sauny itp.).
- W czasie trwania całej serii wskazana jest zwiększona aktywność fizyczna. Ćwiczenia fizyczne należy wprowadzane stopniowo, w zależności od samopoczucia i ogólnej kondycji danej osoby.
- Zaleca się picie dużej ilości wody i zbilansowaną dietę.
- Wskazane jest także korzystanie z masażu próżniowego (np. dermomasażu) oraz drenażu limfatycznego.
- W czasie trwania serii oraz min 2 tygodnie później należy unikać intensywnego opalania miejsc poddawanych zabiegowi.
Przeciwwskazania
Przed rozpoczęciem terapii, osoba za nią odpowiedzialna przeprowadzi z pacjentem szczegółowy wywiad w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań oraz założy kartę zabiegową.
Do przeciwwskazań należą:
- Przewlekłe choroby takie jak: problemy z sercem, wrzody na żołądku, cukrzyca, wysokie ciśnienie;
- Rany i operacje;
- Ciąża oraz karmienie piersią;
- Miesiączka;
- Nowotwory;
- Gorączka;
- Nadwrażliwość skóry;
- Stosowanie ziół i leków fotouczulających do 2 tyg przed zabiegiem (np. zioła z dziurawcem);
- Metalowe lub silikonowe implanty w obszarze zabiegowym;
- Choroby układu krążenia m.in. zakrzepica, hemofilia, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność serca;
- Choroby wątroby;
- Epilepsja;
Należy zaprzestać przyjmowania tabletek odchudzających oraz unikać spożywania wysokokalorycznej żywności, ze względu na możliwe powikłania po zabiegu